Pokládka travního koberce

Potřebuje vaše zahrada rychle nový trávník? Nejjednodušším řešením je pokládka živého travního koberce. Zajistíme vyčištění a přípravu pozemku, dovoz a samotnou pokládku trávníku. Ze zeleného trávníku se můžete těšit už během pár dní.

Travní koberec

Živý travní koberec je ideálním řešením pro rychlé ozelenění ploch bez čekání. Trávníkový koberec lze použít nejen na nové zahradě u rodinného domku. Může nahradit stávající nekvalitní travnatou plochu nebo její část při rekonstrukci zahrady. Pomocí travního koberce můžeme rychle opravit plochy, kde došlo ke znehodnocení trávníku nebo na místech, kde trávník nebyl. Například na místě po skladování materiálu, po likvidaci zahradních staveb, v místech kde došlo k výpadku závlahy a trávník seschl, po zničení trávníku pojezdem stavební technikou apod.

Před pokládkou travního koberce je vhodné popřemýšlet i o automatické závlaze. Ta se postará o to, aby byl trávník v nejlepší kondici po celou sezónu. Navíc díky automatizaci, se nebudete muset o nic starat. Naštěstí ani závlaha pro nás není problém. Mějte nový zelený trávník i se závlahou.

Pokládka travního koberce na nově založené zahradě rodinného domu
Nově položený travní koberec na zahradě rodinného domu
První sekání travního koberce může proběhnout už po dvou týdnech.
Po dvou týdnech se může čerstvě položený trávník začít sekat.

Pokládání travního koberce

Pozemek vyčistíme a připravíme na pokládku. Urovnáme terén a půdu obohatíme o písek případně kompost. Role jsou dostupné ve velikosti 1 m2 (pásy 0,5 m x 2 m). Pásy trávníku se střídavě skládají jako cihly ve zdi, aby nevznikaly dlouhé nevzhledné spáry.

Po dokončení prací je potřeba trávník řádně prolít vodou a udržovat ho stále vlhký, aby se dobře ujal. To trvá většinou 14 dní, poté už trávník snese lehkou zátěž. Vhodná doba pro pokládku je na jaře a podzim, kdy není takové teplo a v půdě se drží více vláhy. V létě lze pokládat trávník také. Je ale potřeba myslet na vydatnější zálivku a nenechat trávník bez dozoru.

Co je dobré vědět před pokládkou travního koberce?

Zelené koberce mají spoustu výhod. Je potřeba se ale seznámit i s možnými mínusy a s náročností na jeho údržbu.

Výhody zelených koberců

Rychlý efekt

Zahrada je po pokládce okamžitě zelená, což ušetří spoustu čekání a případný dosev v případě nerovnoměrného osevu trávníku.

Nenáročná údržba

Travní koberec je čistý a obsahuje pouze trávy. Kromě potřebné zálivky se nemusíte bát růstu plevele, jako se tomu stává při výsevu travního osiva.

Univerzální použití

Ideální pro úpravu terénů, kde je zapotřebí okamžitý a rovnoměrný růst trávy například nové zahrady a veřejné plochy.

Zpevnění ploch

Role trávníku obsahuje vrstvu půdy s kořenovým systémem. To přispívá ke stabilizaci terénu, a je proto vhodná i pro svažité plochy.

Brzké využívání

Čerstvě položený travní koberec snese lehkou zátěž již po 14 dnech. Může proběhnout i první sekání. Po měsíci už lze využívat trávník naplno.

Nevýhody zelených koberců

Počáteční cena

Pokládka trávníkového koberce je nákladnější než tradiční výsev trávy. Zejména kvůli ceně materiálu a odborné pokládky trávníku.

Příprava podkladu

Před pokládkou je třeba důkladně připravit půdu – vyrovnat, provzdušnit a upravit podmínky pro zakořenění.

Přeprava a manipulace

Travní pásy jsou těžké a při přepravě náchylné na poškození. Pro bezvadný výsledek je vhodné zvolit zkušené zahradníky.

Načasování pokládky

Pro dosažení optimálních výsledků je třeba zvolit vhodné období pokládky trávníku. Ideální je podzim a jaro, kdy jsou teploty a vlhkost nejpříznivější.

Náročnost na zálivku

Zejména během prvních týdnů je potřeba trávník udržovat vlhký. To může být problematické v oblastech s horší dostupností vody. Instalace automatické závlahy vám ušetří spoustu práce a pomůže předejít znehodnocení celého trávníku.

Kdy je lepší setý trávník?

Váháte, zda se rozhodnout pro travní koberec, nebo spíše osev travní směsí? I výsev trávníku má svoje výhody a nevýhody. Pomůžeme vám vybrat správnou variantu a následně ji zrealizujeme.

Výhody výsevu trávníku

• méně časově a finančně náročné řešení
• výběr z mnoha travních směsí podle typu a podmínek pozemku
• lépe se přizpůsobí aktuálním podmínkám – není tak rozmazlený jako travní koberec
• menší zátěž na prostředí – koberce mají při pěstování větší spotřebu vody a hnojiv

Nevýhody

• pomalejší ozelenění ploch – trávník bude použitelný za měsíc až dva
• výskyt plevele před a během růstu trávy
• při ručním osevu se plocha nerovnoměrně zapojuje
• potřeba pravidelné zálivky pro správné ujmutí
• hrozí odnos semene ptactvem, větrem, silným deštěm – plochu je třeba po výsevu zajistit

Tráva u souseda už nebude zelenější!

Těšíme se na spolupráci.