Mulčování záhonů
Mulčování je ideální řešení, jak se vypořádat s plevelem a nadbytečným výparem vody z půdy. Navíc v zahradě plní estetickou funkci. Správným výběrem mulče lze dosáhnout vizuálního kontrastu se záhony. Nebo naopak může mulč sloužit jako sjednocující prvek.
Mulč na zahradě
S výběrem vhodného mulče vám rádi pomůžeme nebo rovnou celý proces zajistíme. Od návrhu záhonů, dovozu materiálu, přes přípravu podkladu, po samotné mulčování.
Proč na zahradě mulčovat? Půda na zahradě by neměla být odhalená. Pokud není půda zarostlá rostlinným pokryvem. trávníkem, a není ani zamulčovaná, lehce se v ní usazuje plevel. Zahrada potom vyžaduje častější údržbu. Půda více vysychá, degraduje a hlouběji promrzá. Také dochází k odnosu částic půdy větrem. Správně vybraný mulč v zahradě navíc dobře vypadá. Prostor prokoukne a bude vypadat udržovaně. Mulč dobře funguje s kapénkovou závlahou, která se postará o zavlažování porostu. Závlaha se usazuje pod mulč a tak není vidět.
Mulčovat se můžou plochy trvalkových záhonů, okrasných záhonů s keřovými skupinami, živé ploty ale i orná půda. Vždy dodržujeme doporučenou výšku mulče (6-10 cm) a mulč rovnoměrně rozprostřeme. Jedině tak předejdeme prorůstání buřiny a tvorbě holých míst.

Nejběžnější materiály pro mulčování jsou:

Mulčovací kůra borová
Výhody
Jde o nejběžnější typ mulčování. Kůra má přírodní vzhled, neměnnou barvu, nabízí se v různých hrubostech. Je snadno dostupná v různých barevných provedeních. Lze ji použít i na cesty. Více schovává opad listí a jehličí. Snižuje odpar z půdy, pozvolně uvolňuje minerály při rozkladu. K sehnání je pytlovaná i volně ložená.
Nevýhody
Postupně se rozkládá a je potřeba kůru cca po 3 letech doplňovat. Může se dočasně zvýšit výskyt plžů a jiné havěti. Dočasně snižuje pH půdy. Opad se hůře vyhrabává, většinou se odebere i malá část kůry.

Mulčovací kůra smrková
Výhody
Smrková kůra má pro účely mulčování velmi podobné výhody jako mulčovací kůra borová. Má přírodní vzhled, snižuje výparu z půdy, je snadná dostupnost, lze ji použít i na cesty, více se schová opad listí a jehličí.
Nevýhody
Proti borové kůře je méně používaná. Zejména kvůli rychlejšímu rozkladu. Smrkovou kůru je tedy potřeba častěji doplňovat. Než správně slehne, může fungovat jako útočiště pro plže a jiné, v zahradě nevítané hosty. Nějakou dobu po mulčování okyseluje půdu, což nemusí vyhovovat některým trvalkám.

Kačírek (oblé hrany)
Výhody
Dekorativní vzhled a široký výběr barev patří mezi velké výhody kačírku. Můžeme ho využít do skalek a suchomilných záhonů. Je lehce dostupný, dá se koupit pytlovaný i volně ložený.
Nevýhody
Pod kačírkem vzniká půdní škraloup. Je na něm více viditelný opad listí a jehličí. Není vhodný do stinných záhonů a k dřevinám. Drží teplo což některým rostlinám nedělá dobře. Nehodí se do moderní zahrady.

Kamenná drť (ostré hrany)
Výhody
Drť má přírodní vzhled. Existuje široká škála barev, tvarů a materiálů. Hodí se do skalek, suchomilných záhonů nebo k vyštěrkování cest. Nevzniká pod ní půdní škraloup a půda lépe dýchá. Kamenná drť neláká plže, ale ještěrky 🙂
Nevýhody
Není vhodná do stinných záhonů a k dřevinám protože drží teplo. U některých rostlin a při neúplném zapojení trvalek je nevhodná. V drti je více viditelný opad listí a jehličí ale snadněji se čistí fukarem.

Dřevitá štěpka
Výhody
Štěpka má přírodní vzhled a hrubší strukturu. Při využití ve svahu je stabilnější. Výhodou je také její dobrá dostupnost. Lze ji použít i na cesty, lépe skrývá opad listí a jehličí. K sehnání je spíše volně ložená.
Nevýhody
Její použití je o něco méně časté. Po zvětrání změní barvu na šedou. Než správně slehne a započne rozklad, láká plže a jiné neřády. Záleží ale na vstupní surovině – ovocné, listnaté, jehličnaté dřeviny. Dočasně mění pH půdy.

Netkaná geotextílie
Výhody
Je snadno dostupná v různých velikostech a hustotách vláken. Výrazně zabraňuje růstu plevele. Výjimečně se dá využít při výsadbě solitérních rostlin, pokud se kolem kmínku nechá půda volná.
Nevýhody
Geotextilie je nevzhledná. Obvykle se dále mulčuje kůrou. To zbytečné protože sama kůra postačí. Kořeny se pod geotextilií přehřívají, neprobíhá výměna živin a vzduchu, likviduje půdní edafon. Vzniká půdní škraloup, půda pod textilií se znehodnocuje. Pracně se likviduje.

Mulčování svahů
Při mulčování svahů je vhodné pod mulč ukotvit kokosovou, nopovou nebo jinou síť, která omezí sesuv v případě dešťů apod. Svah je vhodné osadit rostlinami. Jejich kořeny plochu prorostou a zpevní proti povrchovému sesuvu. Na kokosové síti dobře drží dřevitá štěpka nebo hrubá mulčovací kůra. Materiál s oblými hranami (jemná dekorativní kůra, kačírek) má tendenci sjíždět po svahu dolů.
Pro nejlepší výsledek a dlouhotrvající efekt si objednejte mulčování u naší zahradnické firmy.