Mlatové povrchy
Dopřejte i vaší zahradě přírodní mlatové plochy. Vybereme spolu barvu a mlat vám zhotovíme. Mlat je mechanicky zpevněné kamenivo a najdete ho i pod odborným pojmem MZK. Jelikož se jedná o mechanické zpevnění, nenajdete v mlatu pojivé směsi jako je cement, vápno, polymery a podobě.
Mlat do vaší zahrady
Mlatové cesty a plochy jsou oblíbeným prvkem moderních zahrad, vynikne ale v zahradě každého typu. V rámci realizací zahrad nebo jejich úprav tvoříme mlatové povrchy. Nahrazují trávník, ale i zpevněné plochy jako jsou kamenné cesty a betonové dlažby. Kromě cestiček se mlat využívá například na plochy k vyvýšeným záhonům, k ohništi, okolí zahradního domku apod.
Na rozdíl od betonové dlažby mlat výborně propouští vodu, takže se při dešti netvoří kaluže a plocha je vždy schůdná. Díky pórovitosti může mlatem drobně proudit vzduch a nedochází tak ke znehodnocování půdy pod ním.
Neváhejte kontaktovat naši zahradnickou firmu Verdantia.


Jaké frakce použít na mlat?
Pro spodní vrstvu používáme drť 0/32 a pro vrchní vrstvu frakci 0/4. Vše se průběžně zhutňuje. Při použití frakce 0/4 se obvykle nestává, že byste si jemný štěrk zanášeli na obuvi až domů. I tak je ale vhodné, při napojení mlatu až k domu myslet na čistící zónu. Jako čistící zóna může dobře fungovat umístění dřevěných prken nebo kamenných nášlapů vložených do mlatu. K tomuto účelu dobře poslouží i přilehlá terasa.
Co znamená frakce štěrku 0/4?
Čísla s lomítkem určují velikost částic v milimetrech. Takže 0/4 je rozmezí velikosti vše od 0 – 4 mm. Směs je netříděná. Najdeme v ní prach, zrna velikosti písku i jemnou drť. Prachu se ale určitě nelekejte. Po přelití vodou se jemnější části splavují dolů a slouží jako pojivo, a vyplňují malé mezírky. Hrubší částí štěrkové směsi zůstávají na povrchu.
Pokud je někde uvedena frakce např. 16/32, víme, že se jedná o směs štěrku s částicemi o rozměrech 16 až 32 mm. Označován je tak štěrk, drtě, valounky ale i kačírek.
Mlat ano nebo ne?
My jsme za veliké ANO. Mlatové povrchy mají hned několik výhod, proč je chtít na zahradě. Je ale potřeba znát i možné nevýhody, se kterými se můžou mlaty potýkat.
Výhody mlatových povrchů
Přírodní vzhled
Mlat je přírodního původu. Zapadne do zahrady venkovského typu i té moderní. Nenarušuje celkový dojem a dobře se kombinuje s jinými materiály.
Schůdnost
Po mlatovém povrchu přejdete téměř suchou nohou v dešti i po dešti. Mlat je propustný a netvoří se na něm kaluže.
Barevné varianty
Barvu mlatu můžeme přizpůsobit okolí a vašim preferencím. Nejčastěji se používá okrový, červený, béžový, šedý nebo tmavě šedý.
Nepotřebuje pojivo
K založení mlatového povrchu stačí 2 frakce čisté směsi kamenné drti bez přídavku pojivových materiálů.
Nižší náklady
Mlat je cenově dostupnější než třeba dlažba, 1 m2 samotného mlatu vychází cca na 160 Kč (bez práce a dovozu).
Jednoduchá péče
Mlatové povrchy nejsou náročné na údržbu. Jen je občas potřeba dosypat a urovnat vrchní vrstvu. Po několika letech je vhodné odstranit plevel.
Nevýhody mlatových povrchů
Snese nižší zatížení
Mlat snese nižší zatížení než například dlažba. Není příliš vhodný na více zatěžované plochy jako jsou příjezdové cesty, parkovací stání nebo cesta ke vchodu do domu.
Omezené použití
Kvůli možnému splavování se mlat nedoporučuje používat ve svahu s větším sklonem než 5°.
Potřeba ohraničení
Mlatový povrch se ohrazuje pevným lemem či obrubou, aby se dobře hutnil, držel a nerozšiřoval se do okolí.
Údržba
Časem se mohou objevit menší nedostatky v nerovnosti, které je potřeba dosypat a vyrovnat, obvykle po 5. roku používání.
Prašnost
Za suchého a větrného počasí se mohou uvolňovat jemné částice mlatu do okolí. Pokud je mlat obklopený záhony nebo trávníkem, nebývá to problém. V bezprostřední blízkosti bazénů je ale dobré prašnost snižovat kropením.
Prorůstání plevele
Při špatném založení mlatu, nebo po několika letech používání může v mlatu uchytit plevel. Mlat tedy vyžaduje základní údržbu.