Založení trvalkového záhonu

Navrhneme a zrealizujeme trvalkový záhon pro vaši zahradu. Trvalkové záhony jsou nedílnou součástí zahrad. Svoji barvou a tvary vnáší do prostoru dynamiku a zpestření. Také ale spoustu života, kdy jsou vyhledávaným zdrojem potravy opylovačů.

Zakládáme trvalkový záhon. Kombinujeme trvalky, cibuloviny a okrasné traviny
Zakládání trvalkového záhonu

Trvalky do každé zahrady

Trvalkové záhony se dají dát kamkoliv na zahradě počínaje předzahrádkou. Často jsou také k vidění podél živých plotů, jako doplnění keřů, zpestří okolí bazénů a teras. Sortiment rostlin se vždy upraví podle stanoviště. Navrhneme osazovací plán trvalkového záhonu do stínu, polostínu i na slunné stanoviště. Pomůžeme vám vybrat trvalky vhodné do skalky nebo do záhonu ve svahu. Nový trvalkový záhon může vzniknout jako náhrada za travnatou plochu, za užitkový záhon, skupinu keřů apod.

Záhon s trvalkami lze založit kdykoli, kdy jsou rostlinky k sehnání. Obvykle je tomu od konce dubna do října. Kvůli vlhkosti půdy je vhodnější zakládat záhony začátkem a koncem zahradnické sezóny. Stejně jako u pokládky travních koberců je možné vysazovat trvalky i v létě. Jen je potřeba myslet na dostatečnou zálivku, aby se trvalky dobře ujaly.

Celoroční trvalkový záhon

Při návrhu trvalkového záhonu se zaměřujeme na to, aby vybírané rostliny kvetly průběžně po celou sezónu. Tzn. od dubna do října. V jarním efektu si pomáháme doplněním o cibuloviny. Cibule jsou k mání na podzim zhruba od září do listopadu, kdy se mohou rovnou i sázet. Nejčastěji se používají okrasné česneky, tulipány a narcisy. Sázet se ale dají i na jaře, kdy jsou dostupné vykvetlé sazenice rostlin v květináčích (narcisy, tulipány, modřence…) Jsou ale výrazně dražší, než samotné cibule a bývají určené spíše na oživení interiéru.

Trvalky se dají nakombinovat v různých barvách. A nebojte se ani přidání okrasných travin. Ty do trvalkových záhonů rozhodně patří. Fantazii se meze nekladou. Během roku se barvy dobře navrženého záhonu mohou různě střídat, proměňovat, doplňovat se. Okrasné záhony mohou plynule přecházet z jedné barvy do druhé. A nebo mohou celoročně kvést v jedné barevné paletě.

Nechte si od nás navrhnout záhon v modrých a fialových tónech, v odstínech červené a růžové… Nebo chcete raději záhon s bíle kvetoucími trvalkami doplněné žlutým květenstvím?

Rádi vám pomůžeme s vaším trvalkovým záhonem s celoročním efektem. Nechte si od nás vyhotovit osazovací plán trvalkového záhonu s vypsaným sortimentem. Rostliny seženeme a dovezeme až k vám na zahradu. Zasadit si trvalky můžete svépomocí nebo s námi.

Výsadba trvalek do záhonu podle osazovacího plánu.
Doplnění stávajícího záhonu trvalkami

Jaký je postup založení trvalkového záhonu?

Správně založený záhon bude sloužit a dělat ozdobu dlouhá léta. Základem je výběr vhodných a odolných rostlin, dobře připravené stanoviště, zamulčování a dostatek vláhy.

Vyčištění pozemku

Začíná se vyčištěním plochy, kde trvalky plánujeme. Odstraňuje se 5-7 cm travního drnu. U větších ploch je vhodné použít slupovač trávníku, který ušetří spoustu námahy. Menší plochy lze oddrnovat ručním nářadím jako je rýč, lopata, vidle atd. V případě výskytu dřevitých rostlin je odstraníme i s kořeny. U bylin a trávníku je to jednodušší. U keřů a stromů je potřeba kořeny odkopat, mohutnější vyfrézovat.

Zapravení vylepšujících materiálů

Aby nový záhon prosperoval a dobře rostl, je vhodné oživit stávající zeminu. Podle potřeb se půda promíchá s ornicí, kompostem nebo zahradnickým substrátem. Pokud potřebujeme vylehčit jílovitou půdu, zapravíme křemičitý písek nebo jemný štěrk. Zároveň můžeme přimíchat v doporučeném množství i hnojivo, jako je NPK nebo Cererit.

Ohraničení záhonů

Pokud nechceme, aby nám do záhonů prorůstala tráva, jako zábranu využijeme lemy a obruby. Nejlépe se pracuje s plastovými nebo ocelovými lemy. Vybrat ale použít materiál který se bude lépe hodit k vaší zahradě: betonové obrubníky, dlažební kostky, kámen, cihly, mořené dřevěné kulány apod.

Výsadba trvalek

Trvalky rozmístíme do záhonu podle osazovacího plánu. A nebo podle našeho citu a zkušenosti. Průměrně vychází asi 9 ks na m2. Záleží ale na vzrůstu trvalek a jejich prostorové náročnosti. Vyšší trvalky (100 cm) vysazujeme v hustotě 3-5 ks/m2, půdopokryvné a nižší trvalky do 30 cm sázíme na metr po 12 ks.

Mulčování

Po vysazení všech rostlin záhon zamulčujeme. Zabráníme tak vysychání půdy a růstu plevelu. Podle stanoviště a sortimentu volíme mulčovací kůru nebo kamennou drť ve výšce 6-10 cm. Více o vhodné mulči se můžete dočíst na stránce mulčování.

Zálivka

Celý záhon je potřeba po výsadbě řádně prolít (5-10 l/m2) a intenzivně zalévat 2-3 týdny, dokud se rostliny neujmou. V suchých letních měsících je zálivka také doporučená. Pokud nechcete řešit ruční závlahu, nejjednodušším řešením je záhon opatřit kapénkovou závlahou, která se o vše postará za vás. I tu vám umíme zařídit.

Chci mít krásný trvalkový záhon.

Těšíme se, až se nám ozvete.