Založení trvalkového záhonu
Navrhneme a zrealizujeme trvalkový záhon pro vaši zahradu. Trvalkové záhony jsou nedílnou součástí zahrad. Svoji barvou a tvary vnáší do prostoru dynamiku a zpestření. Také ale spoustu života, kdy jsou vyhledávaným zdrojem potravy opylovačů.


Vyčištění pozemku
Začíná se vyčištěním plochy, kde trvalky plánujeme. Odstraňuje se 5-7 cm travního drnu. U větších ploch je vhodné použít slupovač trávníku, který ušetří spoustu námahy. Menší plochy lze oddrnovat ručním nářadím jako je rýč, lopata, vidle atd. V případě výskytu dřevitých rostlin je odstraníme i s kořeny. U bylin a trávníku je to jednodušší. U keřů a stromů je potřeba kořeny odkopat, mohutnější vyfrézovat.
Zapravení vylepšujících materiálů
Aby nový záhon prosperoval a dobře rostl, je vhodné oživit stávající zeminu. Podle potřeb se půda promíchá s ornicí, kompostem nebo zahradnickým substrátem. Pokud potřebujeme vylehčit jílovitou půdu, zapravíme křemičitý písek nebo jemný štěrk. Zároveň můžeme přimíchat v doporučeném množství i hnojivo, jako je NPK nebo Cererit.
Ohraničení záhonů
Pokud nechceme, aby nám do záhonů prorůstala tráva, jako zábranu využijeme lemy a obruby. Nejlépe se pracuje s plastovými nebo ocelovými lemy. Vybrat ale použít materiál který se bude lépe hodit k vaší zahradě: betonové obrubníky, dlažební kostky, kámen, cihly, mořené dřevěné kulány apod.
Výsadba trvalek
Trvalky rozmístíme do záhonu podle osazovacího plánu. A nebo podle našeho citu a zkušenosti. Průměrně vychází asi 9 ks na m2. Záleží ale na vzrůstu trvalek a jejich prostorové náročnosti. Vyšší trvalky (100 cm) vysazujeme v hustotě 3-5 ks/m2, půdopokryvné a nižší trvalky do 30 cm sázíme na metr po 12 ks.
Mulčování
Po vysazení všech rostlin záhon zamulčujeme. Zabráníme tak vysychání půdy a růstu plevelu. Podle stanoviště a sortimentu volíme mulčovací kůru nebo kamennou drť ve výšce 6-10 cm. Více o vhodné mulči se můžete dočíst na stránce mulčování.
Zálivka
Celý záhon je potřeba po výsadbě řádně prolít (5-10 l/m2) a intenzivně zalévat 2-3 týdny, dokud se rostliny neujmou. V suchých letních měsících je zálivka také doporučená. Pokud nechcete řešit ruční závlahu, nejjednodušším řešením je záhon opatřit kapénkovou závlahou, která se o vše postará za vás. I tu vám umíme zařídit.